Biopsihologinja, zaljubljena v knjige
Urška Grubar se je po končani srednji šoli odločila za študij biopsihologije na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije na Univerzi na Primorskem. Zaradi ljubezni do knjig pa se je po študiju biopsihologije odločila za delo v eni izmed knjigarn v Novem mestu.
Za vsakega srednješolca je izbira študija izrednega pomena. Odločiti se mora o izbiri študijskega programa, mestu študija in rešiti še vprašanja, ki so povezana s prebivanjem v mestu študija. Odločila si se za študij biopsihologije v Kopru. Kako je potekala tvoja odločitev, kaj te je navdušilo nad izbiro študijskega programa?
Četudi psihologije nisem imela nikoli v učnem programu, končala sem namreč srednješolski strokovni program medijski tehnik, me je od nekdaj zanimala. Večkrat sem se spraševala o tem, zakaj smo ljudje takšni, kot smo in kaj nas privede do tega, da počnemo določene stvari. O psihologiji človeka sem pridobivala znanja sama. Hodila sem v knjižnico, veliko brala in dostopala do raznih internetnih člankov in video vsebin. Tako sem, ko sem se odločala o vpisu na fakulteto, imela v mislih seveda tudi študij psihologije. Ena od mojih študijskih želja je bilo tudi bibliotekarstvo.
Veliko vpliva pri moji izbiri je imela seveda tudi lokacija študija. Res je, da večina raje izbere študij v Ljubljani in jih tja pogosto "vleče", mene pa Ljubljana in na splošno velika mesta niso nikoli privlačila. Betona in gneče se pogosto raje izogibam.
Kot srednješolka sem poleti opravljala prostovoljno delo na obali in takrat sem se res zaljubila v celotno ozračje in občutek Primorske. Ko sem videla, da v Kopru obstaja študijski program biopsihologije, se mi je vse "poklapalo" in sem si rekla, "to je to".
Če bi bila danes ponovno v srednji šoli, ali bi izbrala enak študijski program?
Morda. Ne bi rekla, da toliko obžalujem izbiro študijskega programa, obžalujem bolj to, da se nisem takoj vpisala naprej na podiplomski študij. Tega bi potem najverjetneje nadaljevala na drugem programu, morda na psihologiji ali na katerem drugem programu, ki bi mi nudil več zaposlitvenih možnosti.
Ali nam lahko nekaj več poveš o tem študijskem programu? Komu bi predlagala, da se vpiše v ta študijski program? Kaj ti je bilo na študiju še posebno všeč? Ali si imela znotraj študija tudi kaj prakse, kje si jo opravljala, kaj si se tam naučila?
Biopsihologija je pri nas še precej nepoznana. Združuje družboslovna in naravoslovna znanja in tako ponuja širši pogled na psihologijo človeka ter vpogled v biološko ozadje psiholoških pojavov, kar pomeni, da preučuje delovanje možganov in duševnosti z obeh vidikov - družboslovja in naravoslovja.
Program bi predlagala tistim, ki jih zanima psihologija človeka, vendar se ob tem tudi večkrat vprašajo, kako se ta psihologija in razne psihološke spremembe odražajo v naši biologiji, recimo v naših možganih. Ta študij je za tiste, ki jih poleg psihologije zanimajo tudi vede, kot so genetika, nevrologija, psihofarmakologija itn.
Študijske prakse nismo imeli, smo pa imeli veliko vaj, kjer smo praktično delali in ne samo "gulili" snov. To mi je bilo recimo pri tem študiju zelo všeč. Prav tako mi je bilo všeč, da je bilo veliko naših predavateljev strokovnjakov, ki so imeli veliko izkušenj iz prakse in so nam lahko na teorijski podlagi predstavili primere iz resničnega življenja. Tako smo imeli predavatelje, ki so recimo delali kot nevrologi v bolnišnici, kot psihiatri v psihiatrični bolnišnici, nekateri so delali kot klinični psihologi, imeli svoje prakse za psihološko svetovanje ali pa so izvajali psihološko pomoč pri civilni zaščiti itn.
Ta predavanja so mi veliko pomenila, veliko stvari sem se naučila. Prav tako sem bila navdušena nad vajami, ki smo jih izvajali. Še posebej sem bila navdušena nad vajami iz psihološkega svetovanja.
Na prvi pogled je študij biopsihologije precej odmaknjen od prodaje knjig. Kako se študij biopsihologije povezuje z ljubeznijo do knjig in prodajo knjig?
Ne bi ravno rekla, da se povezuje, me pa oboje zanima. Knjige imam rada že od malega, sama sem zelo zgoraj začela z branjem knjig, najprej pa me je seveda pritegnila serija Harry Potter. Vse od takrat rada zahajam v knjižnice, si knjige tudi kupujem in se vedno rada vračam med potiskane strani. To mi prinaša zadovoljstvo in sprostitev.
Kako si se lotila iskanja zaposlitve?
Vedno sem si želela delati nekaj, kar bi me veselilo, da bi z veseljem hodila na delo. To zadovoljstvo mi je bilo vedno bolj pomembno od višine prihodka. Ko sem videla, da v knjigarni iščejo nove sodelavce, sem takoj pograbila priložnost.
Kaj delaš na svojem delovnem mestu? Kako ti znanje študija pri tem pomaga?
Veliko opravka imam s strankami in s svetovanjem le-tem. Poznati moram celoten asortiman knjigarne in vsebine knjig ter knjižnih serij. Pri tem delu moraš osvojiti res veliko znanja. Znanje, ki sem ga prisvojila v času študija, pa mi prav tako večkrat pride prav. Imamo namreč tudi kar nekaj knjig, ki vključujejo tematike s področja psihologije. Tako bolj razumem vsebino in lažje svetujem strankam pri izbiri.
Če pogledamo drugače, pa je prodaja pravzaprav tudi psihologija. To znanje mi velikokrat pomaga pri pristopu do strank in nenazadnje tudi pripomore k uspešnosti mojega dela. S psihologijo se res srečamo vsepovsod in moje mnenje je, da nikomur ne škodi, če se malce izobrazi na tem področju. :)
Kaj bi ti priporočala srednješolcem pred izbiro študijskega programa?
Odločajte se sami in ne pustite, da se drugi odločajo namesto vas. Konec koncev je izbira vaša in vi boste tisti, ki boste morali dokončati to izobraževanje.
Predlagala bi tudi, da si izberete nekaj, kar vas zanima, kjer boste zadovoljni. Če vas bo študij veselil, ga boste veliko lažje "zvozili" in boste tako uspešnejši ter bolj zadovoljni v življenju. Seveda visoka zaposljivost izbranega programa ne škodi in kvečjemu zelo pomaga, tako da imejte tudi to v mislih. :)
Ali nam zaupaš tvojega najljubšega avtorja ali knjigo?
Imam kar nekaj priljubljenih knjižnih naslovov in avtorjev. Še iz otroštva je ena od mojih ljubših J. K. Rowling (prav tako so odlične njene novejše kriminalne knjige, ki jih je napisala pod prevdonimom Robert Galbraith). Vsem mlajšim in mladim po duši priporočam tudi podobno fantazijsko serijo knjig o junakinji Morrigan Vran avtorice Jessice Townsend.
Všeč so mi tudi avtorji kot so Rainbow Rowell, John Green, Jorge Bucay in Dan Brown (serija knjig o Robertu Langdonu). Nekatere od mojih prvih izbir so prav tako novejše uspešnice Belo se pere na devetdeset, Tole bo bolelo, Kvocient poljuba in Neskončen stolp želv, od starejših naslovov pa so mi zelo pri srcu npr. Gejša (to je najverjetneje tudi knjiga, ki sem jo največkrat prebrala), Pijevo življenje in Pogovoriti se morava o Kevinu. Trenutno pa zelo uživam v kriminalnih trilerjih avtorja Chrisa Carterja.