Komisija, ki zna prisluhniti učenju

Ko govorimo o priznanju za izjemne dosežke v vseživljenjskem učenju, govorimo o izjemah. O ljudeh, ki s svojo potjo navdihujejo druge. O zgodbah, ki bi sicer ostale v senci.

A da taka zgodba doseže širšo javnost, jo mora nekdo najprej prepoznati. Prav zato je bil v okviru projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje – Lahko.si vzpostavljen regijski postopek izbora in oblikovana posebna komisija, ki je januarja 2025 v Jugovzhodni Sloveniji opravila pomembno in odgovorno nalogo.

Prvič – in z občutkom

Regijska komisija se je prvič sestala 23. januarja 2025 v Razvojno izobraževalnem centru Novo mesto. Njeni člani prihajajo z različnih področij – izobraževanja odraslih, lokalne skupnosti, kulture, socialnega varstva, zaposlovanja in Andragoškega centra Slovenije. Ta raznolikost ni naključna – omogoča večplastno obravnavo učnih poti odraslih z različnih zornih kotov.

V komisiji so sodelovali:

  • mag. Irena Bohte, dr. Boris Bukovec in Irena Potočar Papež – izkušeni strokovnjaki s področja izobraževanja odraslih,
  • dr. Jana Bolta Saje – predstavnica lokalne skupnosti in odločevalcev,
  • Branka Bukovec – predstavnica kulture in nevladnega sektorja,
  • mag. Irena Kralj – poznavalka področja zaposlovanja,
  • Darijan Novak – predstavnik ACS.

Kot namestnika predstavnika ACS sta bila imenovana mag. Urška Bittner Pipan in Matej Maček.

Organizacijsko in vsebinsko je postopek usklajevala Brigita Herženjak, takratna regijska koordinatorka projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje za Jugovzhodno regijo, ki je ob tej priložnosti delovala tudi kot tajnica komisije.

Več kot le izbor

Komisija ni obravnavala množice prijav – prejela je eno samo. A ta je zadostovala, da je sprožila tehten razmislek: kaj pomeni prepoznati učenje, ki se ne dogaja med štirimi stenami? Kje vse se skriva znanje? In kako pomembno je, da zgodbe iz lokalnega okolja dosežejo širšo skupnost?

Poleg izbora je komisija odprla tudi razpravo o prihodnosti: kako še bolj spodbuditi prijavitelje, kako izboljšati promocijo razpisa in kako poskrbeti, da se zgodbe vrednotijo enakovredno – brez nepotrebnega tekmovanja.

Zakaj komisija šteje?                                            

Zato, ker nas učenje spremlja vse življenje in ker mora imeti prostor, kjer se to prepozna. Regijska komisija je pomemben člen v tej verigi prepoznavanja. Njeno delo ni pogosto, a je zato toliko bolj dragoceno.

Ne gre za rutino. Gre za premik. In morda je to pravzaprav tisto, kar je najbolj v duhu vseživljenjskega učenja: znati prisluhniti. V pravem trenutku.

Zapisala:
Belinda Lovrenčič
Regijska koordinatorka za Jugovzhodno regijo
T: 031 746 004
E: belinda.lovrencic@ric-nm.si

Članek je nastal v okviru projekta Ozaveščanje za VŽU, ki ga vodi Andragoški center Slovenije ter sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).

Financerji

© 2025

 | RIC Novo mesto | Kazalo strani | Pogoji uporabe | Domov

produkcija: T-media