Ko dialog povezuje – slovesna podelitev nazivov Ambasadorjev dialoških srečanj in zaključna konferenca projekta A-CLASE
Datum objave: 23. maj 2025
V sredo, 21. maja 2025, smo na Paradi učenja, osrednjem dogodku Tednov vseživljenjskega učenja 2025, doživeli prav poseben trenutek – našim predanim prostovoljcem smo slavnostno podelili naziv Ambasadorji dialoških srečanj.
Ambasadorji so starejši prostovoljci, ki so se v okviru projekta A-CLASE izkazali kot srčni in izjemno motivirani moderatorji dialoških srečanj. Svoje znanje in življenjske izkušnje so nesebično delili z udeleženci, hkrati pa pridobili številne mehke veščine, kot so samozavest, empatija, učinkovita komunikacija in veščine sodelovanja.
V popoldanskem času smo skupaj s partnerji iz Turčije, ki so se nam pridružili preko platforme Zoom, izvedli zaključno konferenco mednarodnega projekta A-CLASE (Adult Classic Literature and Arts Synergy for Equality).
Dogodek je ponudil poglobljen vpogled v metodologijo dialoških srečanj, ki temelji na enakovrednem in vsebinsko bogatem dialogu ob klasičnih literarnih in umetniških delih. Belinda Lovrenčič, vodja projekta, je predstavila cilje in ključne aktivnosti projekta A-CLASE ter poudarila pomen povezovanja klasične umetnosti z izobraževanjem odraslih, še posebej pri spodbujanju socialne vključenosti in osebnostne rasti.
Izjemno zanimiv je bil tudi prispevek Sibel Saygin, predstavnice turškega partnerja SAYEG Derneği, ki je prikazala, kako so dialoška srečanja izvajali v svojem lokalnem okolju in kakšen vpliv so imela na vključevanje in motivacijo udeležencev.
Posebno ganljiv trenutek konference je bil prispevek naše ambasadorke Ksenje Lorber, ki je spregovorila o svoji izkušnji izvajanja dialoških srečanj znotraj zaporskega sistema. Z nami je delila, kako so se skozi pogovore o literarnih klasikah med udeleženci gradile vezi zaupanja, razumevanja in spoštovanja. Poudarila je, kako močan učinek ima možnost izražanja lastnih misli in poslušanja drugih tudi v okoljih, kjer so meje svobode močno omejene. Njena pripoved je bila polna čustev, iskrenosti in poguma ter nas vse globoko ganila.
V nadaljevanju je Belinda Lovrenčič predstavila analizo merjenih učinkov projekta, ki jasno izkazuje napredek tako moderatorjev dialoških srečanj – sedaj ponosnih ambasadorjev – kot udeležencev. Dialoška srečanja so se pokazala kot izjemno učinkovita metoda za razvoj mehkih veščin, povečanje samozavesti, socialne vključenosti ter občutka pripadnosti.
Čeprav smo s konferenco simbolično zaključili projekt, naše delo še zdaleč ni končano. Že kmalu bomo na naši spletni strani objavili vsa projektna gradiva, ki bodo v pomoč vsem, ki bi želeli dialoška srečanja izvajati tudi sami:
– e-učbenik (e-textbook) – temeljno gradivo za moderatorje in izvajalce,
– e-priročnik (e-guidebook) – praktični koraki in priporočila za organizacijo srečanj,
– e-knjižnica (e-library) – izbor klasičnih del in vsebin, primernih za dialoška srečanja.
Projekt A-CLASE živi naprej – z vami in za vas.
Vabimo vas, da nas spremljate in skupaj z nami soustvarjate zgodbe, kjer dialog povezuje skupnosti in ljudi.
Več informacij:
Belinda Lovrenčič
belinda.lovrencic@ric-nm.si
031 746 004
Financerji